Paulina Matysiak

Waltornia

Paulina Matysiak to wspaniała koleżanka i szanowana waltornistka. Już od czasów studiów w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, które ukończyła w 2014 roku dała się poznać jako niezawodna i pewna instrumentalistka.

Jej profesjonalizm i ambitne dążenie do celu zaowocowały wieloma sukcesami zawodowymi. Lata 2011 – 2013 to okres w Jej życiu naznaczony wieloma konkursami. Z każdego z nich Paulina przywoziła nagrody i wyróżnienia. Wspomnę choćby wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych „Etiuda” w 2011 roku, dojście do finału na III Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. Edwina Golnika w Łodzi w 2012 roku, czy finał III Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach w 2013 roku. Myślę że to dzięki pasji podpartej ogromną ilością pracy na instrumencie, a także chęci rozwoju można było taki sukces osiągnąć. Paulina chcąc podnieść swoje kwalifikacje uczestniczyła w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych światowych muzyków: Jeffa Bryanta, Andrzeja Deskura, Zdzisława Stolarczyka, Michaela Tompsohna, Iana Fischera, Gabriele Cassone, Roda Franksa, Juana Manuela Gomeza, Jindricha Petrasa, Teunisa van der Zwarta, Jonathana Liptona.

Jej zaangażowanie w naukę zaowocowało również sukcesami zawodowymi. Od 2014 roku została zatrudniona przez Akademię Muzyczną w Poznaniu jako wykładowca w klasie rogu. Rok wcześniej zdała egzamin na stanowisko muzyk – solista do Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Nasza waltornistka nie zamyka się na te dwie instytucje. Jest bardzo często zapraszana do innych projektów. W latach 2011-2015 współpracowała z orkiestrą I Culture Orchestra (międzynarodowy projekt powstały z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, orkiestra występowała pod batutą: Sir Neville Marrinera, Pawła Kotli, Ilyicha Rivasa, Kililla Karabitsa), od 2011 roku jest członkiem Orkiestry Symfonicznej CoOperate. Współpracuje również od wielu lat z Sinfoniettą Polonią i Orkiestrą Kameralną l’Autunno.

Na zaproszenie do wspólnej pracy w MasterBrass, Paulina zareagowała ogromnym entuzjazmem. Jej piękny dźwięk, mnóstwo muzycznych pomysłów, profesjonalizm i młodzieńczy entuzjazm jest bezcenny. Swoim pięknych i szczerym uśmiechem potrafi rozładować napięcie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dziś nie wyobrażamy sobie naszego kwintetu bez Pauliny.

Andrzej Kulka