Maciej Łakomy

Puzon

Maciej Łakomy – doktor habilitowany, adiunkt Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu z roku 2002 (klasa puzonu st. wykł. Jerzego Czajki). Absolwent Hochschule für Musik und Theater Hannover z roku 2004 (klasa puzonu prof. Jonasa Bylunda). Swoją grę na puzonie doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów i solistów jak: Håkan Björkmann, Michael Bertoncello, Elliot Chasanov, Jessica Gustavsson, Thomas Horch, Andreas Klein, Christian Lindberg, Mike Parkinson, Jörgen van Rijen, Ingemar Roos, Stefan Schulz, Zdzisław Stolarczyk, Mike Svoboda, Jim Thompson.

W roku 2001 oraz 2002 Maciej był asystentem w klasie trąbki i puzonu prof. Michaela Parkinsona z Webster University podczas International Summer Jazz Academy w Krakowie.

Od 2003 roku artysta był również basowym puzonistą oktetu puzonowego w Hanowerze. W 2006 roku zespół ten zdobył pierwszą nagrodę na konkursie im. Emory Remingtona organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Puzonistów ( ITA ).

Jest laureatem konkursów puzonowych w Warszawie, Poznaniu oraz międzynarodowych konkursów puzonowych w Birmingham i Monachium.

Od 2004 roku prowadzi klasę puzonu w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest jurorem konkursów muzycznych, ekspertem CEA, jego studenci są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów puzonowych.

W 2012 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej za propagowanie muzyki współczesnej w pracy dydaktycznej.

Jest autorem podręcznika Studium gam na puzon tenorowy oraz książki Nowy romantyzm w koncertach na puzon Witolda Friemanna. W 2015 roku odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Gra w zespole Masterbrass jest dla niego naturalną kontynuacją wielkiej pasji do muzyki kameralnej, którą rozwinął podczas studiów w Niemczech.

Marcin Nowak