Andrzej Kulka

Trąbka

Andrzej Kulka to trębacz - solista, kameralista, pedagog.

W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. R. Grynia, a studia podyplomowe z gry na trąbce barokowej w klasie prof. Johana Plietza w 2007 roku. Andrzej chcąc rozwijać swoje umiejętności w zakresie wykonawstwa muzycznego i pedagogiki uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: prof. Markus Würsch (Szwajcaria), prof. James Thompson (USA), prof. Johann Plietzsch (Niemcy), prof. Igor Cecocho, prof. Gabriele Cassone (Włochy), prof. Gabor Boldoczki (Węgry), prof. Manfred Bockschweiger (Niemcy), prof. Jan Broda (Czechy), prof. Adomas Kontautas (Litwa), prof. Aki Valimaki (Finlandia). Od stycznia 2007 roku jest zatrudniony na stanowisku pierwszego trębacza w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Prowadzi również klasę młodych trębaczy w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dzięki odpowiedniemu podejściu pedagogicznemu i nowatorskim metodom, Jego uczniowie odnoszą sukcesy na ogólnopolskich konkursach.

Andrzej prowadzi ożywioną działalność koncertową. Brał udział jako solista i kameralista w wielu festiwalach muzycznych, m. in w: Festiwalu Muzycznym w Grossräschen, Pałuckiej Wiośnie Muzycznej, Muzycznym Lecie w Otwockim Pałacu, czy Festiwalu Organowym Św. Anny w Warszawie. Występował w wielu prestiżowych miejscach prezentując muzykę polską i światową, jak choćby wiele zabytkowych zamków i pałaców w kraju, a także Parlament Europejski, czy Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Andrzej nie stroni od ciekawych projektów i dalekich podróży. Dwukrotnie odbył trzytygodniowe tournée koncertowe po największych miastach w Chinach. Brał również udział w koncercie z okazji Kanonizacji Jana Pawła II ze światowej sławy tenorem Placido Domingo. W kwietniu 2016 roku zagrał uroczysty koncert z Teatrem Muzycznym w Poznaniu na Enea Stadionie, podczas którego wykonany został musical „Jesus Christ Superstar” dla ponad 35 tysięcy widzów. Jego wielkie zamiłowanie do muzyki w dużym stopniu zainicjowało powstanie zespołu MasterBrass.

Ma mnóstwo pomysłów muzycznych, które konsekwentnie realizuje. Nie ma dla Niego rzeczy niemożliwych. Jako założyciel kwintetu blaszanego przejął rolę wodzireja wspólnie wykonywanych koncertów. Pozytywne nastawienie Andrzeja oraz poczucie humoru sprawia, iż praca w zespole to czysta przyjemność.

Waldek Wlekliński